PROTOKOLLER

Bu protokolün amacı; Özel gereksinimli çocukların eğitim haklarından sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde yararlanmasına katkıda bulunmak. Kaynaştırma sisteminin iyi uygulanmasını sağlayarak sistemin verimli bir şekilde çalışmasını engelleyen dış etkileri ortadan kaldırmak. Sistem içinde güçlenen aile ve sınıf öğretmenlerinin, gölge öğretmen aracılığıyla Down sendromlu öğrencinin gelişimine daha fazla katkıda bulunmasını sağlamak. Proje sonunda tüm aktörlerin, uygun destekler sağlanması halinde kaynaştırma modelinin etkili bir şekilde uygulanabileceği konusunda bilinç kazanmasını sağlamak. Sosyal uyum konusunda desteklenen Down sendromlu öğrencilerin okuldan daha fazla yararlanabilecekleri bir ortam oluşturarak, eğitim içeriklerini daha rahat anlayabilecekleri, arkadaşları ile daha kolay iletişim kurabilecekleri ve sınıf içinde farklılıkların kucaklanabildiği bir ortam sağlamak. Proje dışında olup, kaynaştırma öğrencisi bulunan öğretmenleri seminerler ile destekleyerek mevcut durumlarını daha iyiye taşımalarına yardımcı olmak. İletişim çalışmalarında şehrin diğer kesimlerinin, kaynaştırma modeli ve modelin faydaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır.


Bu protokol, Onikişubat Belediyesi, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kahramanmaraş Down Sendromu Derneği arasında imzalanacaktır.

İŞYERİ PTOTOKOLÜ

Bu protokolün amacı; KURUM ile FİRMA iş birliği ile iş hayatına kazandırılacak Down sendromlu gençler hakkında tarafların çalışma koşullarının belirlenmesi ile özel gereksinimli bireylerin destekli istihdam modeliyle iş hayatına katılımını ve çalışma ortamında sürekliliğin sağlanması için hazırlanmış olan bağımsız yaşam programıdır. Bireylerin  toplumda eşit haklar ile bağımsız çalışabilmeleri için açık iş gücü piyasasına uygun bir destekli istihdam gücü oluşturmaktır.

Bu protokol, Kahramanmaraş Down Sendromu Derneği, Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi, MADO ve İSKUR arasında imzalanacaktır.

 

İŞKUR HİZMETLERİNİN SUNUMUNA İLİŞKİN PROTOKOL

Bu protokolün amacı; İŞKUR hizmetlerinden yararlanmak amacıyla başvuranlara bu protokolün 5/B maddesinde belirtilen hizmetlerin Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanlığı nezdinde sunulmasıdır. Talep ve grup oluşması halinde belediye hizmet alanındaki işsiz vatandaşlara iş arama becerileri, iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunmaktır.

Bu protokol, Kahramanmaraş Down Sendromu Derneği, Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi ile Kahramanmaraş İŞKUR arasında imzalanmıştır.

OKUL VE KURUMLARDA SPORUN GELİŞTİRİLMESİ VE YAYGINLAŞTIRILMASINA DAİR İŞBİRLİGİ PROTOKOLÜ

Bu protokolün amacı; Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi kurumlarıyla, örgün eğitim kurumları özel alt sınıf yada kaynaştırma öğrencilerinin daha fazla fiziksel ve sosyal aktivitelere katılımlarının sağlanması, spor yoluyla fiziksel gelişim sağlanması, sağlıklı olmaları, cesaretlendirilerek özgüven kazanmaları, soysal uyum davranışlarını geliştirerek arkadaş edinmeleri, kaybetme ve kazanma duygularını yaşamaları, becerilerinin ve yeteneklerin geliştirilmesi, başarı hazzını yaşamaları, toplum ile ilişkilerinin güçlendirilmesi, ulusal ve uluslararası oyun kurallarına uygun olarak yarışmalara katılmaları, vb. amaçları gerçekleştirmek için işbirliği yapılmasıdır.

Bu Protokol, Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü, Onikişubat Belediyesi İşletme Ve İştirakler Müdürlüğü, Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürlüğü İle Kahramanmaraş Onikişubat Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü arasında imzalanacaktır.

HOBİ VE MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI PROTOKOLÜ

Bu protokolün amacı; hayat boyu öğrenme kapsamında bireylerin için de yaşadıkları bilgi toplumuna uyum sağlamalarına ve hayatlarını daha iyi kontrol edebilmelerine yönelik sosyal ve ekonomik yaşamı tüm basamaklarında aktif katılımlarına imkan tanımaktır. Bu amaç doğrultusunda okuma yazma, takı tasarım ve amigurumi kursları açılmıştır.

Bu protokol, Suzan Ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi ve Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi arasında imzalanmıştır.

AİLE SOSYAL POLİTİKALAR BİLİNÇLİ AİLELER PROTOKOLÜ

Bu programın amacı; Özel gereksinimli bireylerin ve ailelerin toplumun her alanında aktif var olabilmeleri ve doğdukları andan yaşamları boyunca devam eden karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri  problemleri ve sorunların çözüme ulaştırılması adına bilgilendirmeler yaparak ailelerin aktif olarak bilgilendirilmesi için Aile  Sosyal Hizmetlerin “Aile eğitim Programı” kapsamında 8 hafta boyunca düzenlenecek seminerlerle bilgilendirme yapılması hedeflenmiştir.

Bu protokol, Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler Kurumu  ve Kahramanmaraş Özel Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi arasında imzalanmıştır