OKULUMUZ…

DOKMER’i 5.528 m² alanda tasarlanmıştır. Bina oturum alanı 634 m² olup, 4.894 m² peyzaj alanı bulunan okulumuz bodrum, zemin ve 1.kat olmak üzere 3 kattan oluşmaktadır. Toplam 1.633 m² kapalı alan olarak tasarlanmıştır. Okulumuzda 128 m²’ lik çok amaçlı 88 kişilik salon, bireysel eğitim odalarımız , fizik tedavi odalarımız ve atölye odalarımızdan oluşmaktadır. Duyu bütünleme ve karanlık odalarımız, fitness, seramik, müzik ve görsel sanatlar odalarımız özel gereksinimli bireylerin eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çocuklarımızın becerilerine göre bu atölyelerde resim, müzik, dans, drama, tiyatro, seramik, takı tasarım, sosyal beceri eğitimleri verilmektedir.

EĞİTİM SÜREÇLERİ..

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Verilen Eğitimler

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, özel eğitime gereksinimi olan bireylerin gelişim özellikleri, performansları ve eğitim gereksinimlerine yönelik hazırlanan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları (BEP) doğrultusunda bireysel, bireysel ve grup ya da grup eğitimi verilir. Bireysel eğitim özel gereksinimi olan bireylerin BEP’lerinde yer alan amaçlara göre özel yöntem ve araç-gereçler kullanılarak yürütülür. Özel eğitime gereksinimi olan bireylere gerek duyulduğunda fizyoterapi, dil konuşma terapisi ya da ergoterapi hizmetleri de verilir. Grup dersleri için gruplar bireylerin; tanısı, yaşı, eğitim performansı ve öncelikli eğitim gereksinimi gibi durumları dikkate alınarak oluşturulur. Grup eğitimleri de BEP’de yer alan amaçlara göre verilir. Ayrıca ailelere çocuklarının eğitimine etkin bir şekilde katılım sağlayabilmeleri için aile eğitimi ve danışmanlığı hizmeti de verilir. Okulumuzda ayrıca bireylerimizi sosyal ve bilişsel düzeylerinin gelişimlerini destekleyici atölye eğitimlerimizde mevcuttur.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Kimler Eğitim Alabilir?

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde aşağıda sıralanan tanı gruplarına ilişkin eğitim verilir:

  • Zihinsel Yetersizlik
  • Bedensel Yetersizlik
  • Öğrenme Güçlüğü (Disleksi, Diskalkuli)
  • Dil Konuşma Güçlüğü
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
  • Down Sendromu
  • Serebral Palsi
  • Duygu ve Davranış Bozuklukları

Eğitimlerimiz Okul öncesi 0 yaş grubundan başlayarak ileri yaş gruplarında meslek ve beceri eğitimlerine kadar devam etmektedir.

TOPÇUOĞLU AİLESİ

Hamidiye TOPÇUOĞLU (1920 -1998)

Kahramanmaraş, Kayabaşı Mahallesi eşrafından Havuncoğlu Ali Canter’in en büyük çocuğu olarak 1920 yılında doğmuştur. İlkokul ve biçki – dikiş eğitimininden sonra, 1939 yılında Bekir Topcuoğlu ile evlenmiştir. Mehmet Altuğ, Alaiddin Alper ve Ali Aycan isimli üç erkek çocuk dünyaya getirmiş. Her zaman ailesine ve çocuklarına desteğini veren iyi ve örnek bir eş ve anne olmuştur. 19 Agustos 1998 yılında Kahramanmaraş’da vefat etmiştir.

Bekir TOPÇUOĞLU (1914 -1991)

Kahramanmaraş, Acemli Mahallesi eşrafından Emirmahmutoğlu Mehmet Efendi’nin altı evladının en küçüğü olarak 1914 yılında Maraş’da dünyaya gelmiştir.
İlk ve ortaokulu Maraş’da okuduktan sonra, lise eğitimine İstanbul Erkek Lisesi’nde devam etmiştir. Memuriyet hayatına Maraş Defterdarlığı’nda başlar. 1939 yılında Hamidiye Canter ile evlenir. Daha sonra Ankara’da Maliye Meslek Okuluna devam eder. Okul tamamlandıktan sonra çeşitli ilçelerde malmüdürü olarak görev yapar. 1956 – 1971 yılları arasında çeşitli illerde ve Maraş’da Deftetdarlık Muhasebe Müdürü görevini yapmış ve en son Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü Muhasebe
Müdürü görevinden 1971 yılında emekli olarak memleketi Maraş’a yerleşmiştir. Üç erkek çocuk yetiştirmiştir, iyi ve örnek bir eş ve baba olmuştur. 24 Ağustos 1991 yılında
memleketi Kahramanmaraş’da vefat etmiştir.

Bağışçımız

Alper Topçuoğlu

Hamidiye Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurumumuz Kahramanmaraş, Kayabaşı Mahallesi eşrafından Havuncuoğlu Ali Canter’in en büyük çocuğu olarak doğan Hamidiye Topçuoğlu Hanımefendi ve eşi Kahramanmaraş, Acemli Mahallesi eşrafından Emirmahmutoğlu Mehmet Efendi’nin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Bekir Topçuoğlu beyefendi adına çocukları Alper Topçuoğlu beyefendi tarafından yaptırılmıştır.
Her detayı titizlikle ve özenle seçilmiş olan kurumumuz, özel gereksinimli bireylerin en iyi şartlarda eğitim görebilmesi için son teknoloji materyal ve içeriklerle hazırlanmıştır.

alper@72x

Yönetim Kurulu

alper

Alper TOPÇUOĞLU

Bağışçı
WhatsApp Image 2022-03-29 at 13.00.39

Ayşe YİĞİTER

Kurucu Müdür
zeynepnur yerhan

Zeynep Nur YERHAN

Okul Aile Birliği Başkanı

Misyonumuz

Biz; farklı özellikteki özel gereksinimli bireylerin, ihtiyaç duydukları bireysel ve toplumsal rolleri kazanabilmelerindeki eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini son teknoloji, imkan ve materyal çeşitlilikleri ile  profesyonel kadromuzla, tüm bilgi ve deneyimimizle karşılaşmayı amaçlıyoruz.

Vizyonumuz

Geleceğin Türkiye’sinde profesyonel kadrosu ve gelişmiş materyalleriyle, kaynaşma eğitimi, mesleki eğitim, iş imkanı ve araştırma geliştirme çalışmaları ile özel gereksinimli bireylerin yaşamda bağımsız var olabilmelerini hayal ediyoruz.

Hedeflerimiz

Kurumumuzun eğitim serüveninde  adımlarını daha hızlı ve kaliteli atabilmesi adına eğitim ve sosyal alanda yapabileceğimiz gelişimler için ihtiyaç duyduğu alanları kurumumuza kazandırmayı ve etkin kullanmayı hedefliyoruz.

Öğrencilerimizin sosyal yaşamda aktif iş gücü piyasasında bağımsız var olabilmeleri adına yapmış olduğumuz projeleri ulusal alanda da faaliyete geçirmeyi daha çok gence ulaşabilmeyi hedefliyoruz.

İDARİ KADRO

DSC_3275 kopya

Ayşe YİĞİTER

KURUM MÜDÜRÜ
DSC_3275

Gizem ÇAPAR

Müdür Yardımcısı
kübranur-akar

Kübranur AKAR

İş ve Kariyer Koçu
leyla-karayazı

Leyla KARAYAZI

İş ve Kariyer Koçu
irem-ağaoğlu

İrem AĞAOĞLU

Psikolog
serpil-büyükk

Serpil BÜYÜKÇELİK

Beden Eğitimi ve Spor EğitmeniÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ

Merve-TEZCAN

Merve TEZCAN

ersinn

Ersin CÜCÜKOKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ

Demet-KARAKISA

Demet KARAKISA

Mehmet-Ali-ÇOLAK

Mehmet Ali ÇOLAK

Ayşenur-DEMİRKOL

Ayşenur DEMİRKOL

demo-attachment-202-Group_4069

Filiz BALTACI

demo-attachment-202-Group_4069

Hatice KURTFİZİK TEDAVİ BÖLÜMÜ

kürşad

Kürşad YEŞİL

Beyza-DOĞAN

Beyza DOĞAN

milha-koca

Meliha Nur KOCADİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ

meyem-koca

Meryem Nursima KOCASANAT EĞİTMENLERİ

SEDAERDEMİR

Seda ERDEMİR

Seramik Eğitmeni
mervekoçer

Merve KOÇER

Müzik Öğretmeni